Barnehageforum - Den første foreldresamtalen

Det er viktig at den første samtalen med foreldrene er godt planlagt. Her er noen punkter til et utgangspunkt

Denne artikkelen er kun åpen for medlemmer Barnehageforum.

For å lese hele artikkelen må du logge inn (øverst til høyre i menyen).
Dersom du ikke er medlem må du melde deg inn for å få full tilgang.

Leken, barna og du

LEKEN, BARNA OG DU

Gjør leken til en kraft i personalets praksis – med foredrag, refleksjonsoppgaver og praktiske verktøy.

Se mer »

Gråt, løsrivelse og trygghet

Tårer ved barnehagestart er ofte et tegn på trygg tilknytning – ikke mistrivsel. Hvordan kan personalet møte både barnets behov og foreldrenes uro i denne sårbare fasen?

Les mer >>

Tid for nye foreldre

Barnehagene tar i mot mengder med nye barn og foreldre i disse dager. Hvordan har vi forberedt foreldrene på barnehagestarten?

Les mer >>

Introhefte til vikarer

Vikarer og nyansatte i barnehagen har behov for informasjon den første tiden. Her står det mye om arbeidsform, pedagogikk og voksen - barn relasjoner.

Les mer >>

Fra noen timer til mange dager - foreldreaktiv tilvenning

Kan foreldreaktiv tilvenning gi barn en nær og trygg relasjon til tilknytningspersonen, og dermed bedre barnehagestart?

Les mer >>

Trygghet det viktigste i tilvenningen

Det aller, aller viktigste når det gjelder små barns tilvenning i barnehagen, er at de opplever trygghet. Det krever god tid, både fra foreldrenes og barnehagens side, mener professor May Britt Drugli.

Les mer >>

Barnehage for ettåringer

Den nye ettåringen skal møtes av kjente voksne hver morgen. Hun skal være sammen med en av ”sine” voksne hele dagen, også i de voksnes pause.

Les mer >>

Foreldreaktiv tilvenning i Lørenskog

Fire barnehager i Lørenskog prøver ut en ny modell for tilvenning.

Les mer >>

Fatimas Fang

Det er en kunst å ikke reise seg for ofte (eller for sjelden) på en småbarnsavdeling.

Les mer >>

Infeksjon ved start i barnehagen

Dette er et skriv som redegjør for ulike infeksjoner som er vanlig å få den første tiden i barnehagen.

Les mer >>